Hodowla fasoli

kwi 30, 2015   //   od Administrator   //   Zajęcia świetlicowe  //  Komentarze są wyłączone

Na początku kwietnia uczniowie klasy Ia założyli hodowlę fasoli. Wstępnie przygotowaliśmy słoiki  z wodą,  położyliśmy  gazę i ułożyliśmy  ziarna fasoli. Uczniowie już  następnego dnia dostrzegli że fasolki pomarszczyły się i równie szybko  zaczęły wypuszczać kiełki.
W kolejnych dniach uczniowie obserwowali jak wzrastają kiełki, odpada łupina,  następuje intensywny rozrost   korzeni , pojawiają się łodygi i pierwsze liście. Podczas doświadczenia dzieci musiały dbać o to, aby rośliny miały zawsze dostęp do wody, ponieważ szybko ją wypijały. Zauważyły również że  kiedy na dworze zrobiło się ciepło – nastąpił intensywniejszy wzrost rośliny, a jej liście zaczęły kierować się w stronę słońca.

Celem doświadczenia była obserwacja kolejnych faz rozwoju rośliny i zdobycie wiedzy na temat warunków jakich roślina potrzebuje do wzrostu.

Przeprowadziliśmy również ciekawe doświadczenie polegające na barwieniu kwiatów. Uczniowie do  kolejnych szklanek nalali odpowiednio: czystej wody, wody zabarwionej atramentem i wody zabarwionej czerwonym barwnikiem spożywczym, a następnie  w płynach umieścili żółte tulipany. Po dwóch dniach zaobserwowaliśmy zmiany barwy kwiatów . Doświadczenie pokazało  jak rośliny przewodzą wodę –w naszym przypadku wraz z wodą pobrały znajdujący się w niej barwnik, który spowodował zabarwienie płatków kwiatów.

Dzieci oprócz zdobywania wiedzy, uczyły się cierpliwości, spostrzegawczości i dbania  o  przyrodę.

Zapraszamy do obejrzenia relacji fotograficznej.

Uwaga, galeria zawiera 4 podstrony!

Więcej w Zajęcia świetlicowe
Dzień książki
W niezwykłym świecie książki

23 kwietnia obchodzony jest Światowy Dzień Książki. Tego dnia uczniowie klasy Ia wybrali się  z wizytą do biblioteki. Tam spotkaliśmy się z ciepłym i życzliwym...