“Znajdź właściwe rozwiązanie”

W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. MARII KONOPNICKIEJ W GODZIESZACH

ROK SZKOLNY 2015/2016

I .Cel główny programu:

Wzmacnianie postaw zobowiązujących do niepalenia.

II. Cele szczegółowe:

1. Zwiększenie wiedzy w zakresie szkodliwości dymu tytoniowego.

2. Kształtowanie umiejętności dbania o zdrowie własne i swoich bliskich.

3. Kształtowanie postaw asertywnych związanych z unikaniem czynnego     i biernego palenia.

III. Adresaci programu:

• Uczniowie pierwszych klas czwartych i piątych.

IV. Realizatorzy programu:

• Nauczyciele

• Pielęgniarka szkolna.

• Pedagog

V. Czas trwania programu:

01.09.15 r. – 31.05.16 r.

Formy realizacji :

- pięć zajęć warsztatowych przeprowadzonych ( według gotowych scenariuszy ) w klasach czwartych i piątych – pogadanki, prezentacje – konkurs : plastyczny na plakat – lekcje przyrody poświęcone konkretnym zagadnieniom związanym z realizacją programu – festyn szkolny

LP.

ZADANIA

FORMA REALIZACJI

OSOBA ODPOWIEDZIALNA

TERMIN

REALIZACJI

1. POINFORMOWANIE RADY PEDAGOGICZNEJ O PRZYSTĄPIENIU DO PORGRAMU, ZAPOZNANIE Z ZAŁOŻENIAMI PROGRAMU ANKIETA „BEZPIECZEŃSTWO W NASZEJ SZKOLE” Poinformowanie rady pedagogicznej o programie edukacyjnym  „Znajdź właściwe rozwiązanie”.Umieszczenie informacji w pokoju nauczycielskim.Ankieta skierowana do rodziców i uczniów klas IV – VI.

Opracowanie harmonogramu działań programowych.

Szkolny koordynator

wrzesień

październik

listopad

2. REALIZACJA PROGRAMU ,,ZNAJDŹ WŁAŚCIWE ROZWIĄZANIE”  Prowadzenie zajęć warsztatowych z wykorzystaniem scenariuszy dostępnych w programie edukacji antytytoniowej dla uczniów klas IV – VI :I. Poznajmy się bliżej.

II. Laboratorium ciała

III. Naucz się mówić nie.

IV. Znajdź właściwe rozwiązanie .

V.  Uwierz w siebie.

Szkolny koordynator, wychowawcy klas, pedagog, pielęgniarka szkolna, nauczyciel przyrody

wychowawcy klas

wychowawcy, nauczyciel przyrody

pedagog, wychowawcy

wychowawcy

wychowawcy, psycholog

listopad – maj

listopad ( 19 listopad Światowy Dzień Rzucania Palenia)

styczeń

luty

marzec

3. WZMOCNIENIE PROGRAMU  Umieszczenie harmonogramu na stronie internetowej szkołyUmieszczenie na gazetce szkolnej materiałów o szkodliwości palenia.Ankieta dla uczniów i rodziców dotycząca bezpieczeństwa na terenie szkoły w tym palenia papierosów i używania innych środków psychoaktywnych.

Poinformowanie rodziców o udziale szkoły w ogólnopolskim programie „Nie pal przy mnie proszę”. Prezentacja multimedialna dla rodziców nt. szkodliwości palenia.

Konkurs plastyczny „Skutki palenia papierosów” . Wystawa prac konkursowych na korytarzu szkolnym.

Festyn rodzinny „Zdrowo i kolorowo”. Prezentacja prac uczniowskich, rozdawanie rodzicom ulotek o tematyce antynikotynowej, porady pielęgniarki szkolnej .

Szkolny koordynator, nauczyciele uczący w klasach  IV – V

Uczniowie klas IV – V

Uczniowie klas IV – VI

wychowawcy