Na pomoc ofiarom trzęsienia ziemi w Nepalu. Współpraca z Unicef-em i PAH-em

W sobotę 25 kwietnia o 11:56 czasu lokalnego w Nepalu, niecałe 50 km od stolicy, Katmandu, doszło do trzęsienia ziemi o ogromnej sile (7.8 w skali Richtera). Już 8 milionów osób zostało dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi. Każdego dnia pojawia się 100 wstrząsów wtórnych.

Straty są ogromne. Szacowana liczba ofiar może sięgać aż 10 000 osób (potwierdzono śmierć 6 250 osób). Rannych 14 357 osób. Aż 8 milionów osóbw 39 powiatach zostało dotkniętych skutkami trzęsienia ziemi, z czego ponad2 mln osóbw 11 powiatach odczuwa je najbardziej.160  786 domów zostało zniszczonych a 530 tys. poważnie uszkodzonych podczas trzęsienia ziemi.

Najważniejsze potrzeby osób poszkodowanych to opieka medyczna, woda i żywność oraz schronienie.Szpitale są przepełnione, zaczyna brakować leków i środków opatrunkowych, wody i żywności.

24 tys osób wewnętrznie przesiedlonych (w 13 obozach dla uchodźców w Katmandu)

2,8 mln osób nadal nie ma bezpiecznego schronienia.

4,2 mln osób potrzebuje natychmiastowego dostępu do wody, sanitariatów i opieki medycznej.

ponad 3 mln osób ma ograniczony dostęp do żywności.

90 tys. dzieci potrzebuje wsparcia w sektorze żywnościowym

Większość osób opuściła swoje domy i nocuje w prowizorycznych obozowiskach, w obawie przed kolejnymi wstrząsami.  Zniszczeniu uległy budynki, drogi i infrastruktura. Najbardziej dotkniętymi miastami są Bhaktapur, Katmandu i Lalitpur. Rząd Nepalu ogłosił stan wyjątkowy izaapelował o międzynarodową pomoc humanitarną.

UNICEF na bieżąco dostarcza poszkodowanym niezbędną pomoc. Umożliwia dostęp do czystej wody oraz dostarcza namioty chroniące przed słońcem i deszczem. W najtrudniejszej sytuacji są dzieci. Około 1,7 mln z nich potrzebuje natychmiastowej pomocy. Są ranne, narażone na liczne choroby i stres. Wiele dzieci zostało także rozdzielonych ze swoimi rodzinami. Pracownicy UNICEF pomagają im w powrocie do normalności.

UNICEF zaapelował o pomoc dla Nepalu w wysokości ponad 50 mln dolarów. To kwota, która pozwoli nam zapewnić niezbędną pomoc przez najbliższe 3 miesiące.

Dlatego Rada SU zwróciła się do całej społeczności szkolnej z prośbą o wsparcie finansowe. Chcemy zebrać fundusze, które zostaną przeznaczone na zakup zestawu sanitarnego  (wiadra, kanistry, mydło, tabletki uzdatniające wodę). Jak zwykle nasi uczniowie stanęli na wysokości zadania i okazali serce potrzebującym. Zebraliśmy      150 zł., które zostały wpłacone na konto UNICEF-u.

Jednocześnie Rada SU podjęła decyzję o przekazaniu środków własnych – 50 zł., na konto Polskiej Akcji Humanitarnej. Pieniądze te mają również być przeznaczone na pomoc poszkodowanym mieszkańcom Nepalu.

Wszystkim darczyńcom z całego serca dziękujemy!!!

Rada SU