A może na łyżwy?

1512-0144O każdej porze roku można uprawiać sport. Kiedy nadchodzi okres jesienno – zimowy uczniowie naszej szkoły wybierają się na łyżwy. Ponoć najstarsze znalezione łyżwy mają ok. 5 tys. lat.

Były one zbudowane ze zwierzęcych kości, przywiązywanerzemieniamido butów. Łyżwy drewniane z metalowym usztywnieniem pojawiły się w XIV w., natomiast łyżwy zrobione całkowicie z żelaza wprowadzono w XVII wieku. Stalowe łyżwy z klamrami i zaciskami, przypinającymi je do butów, zostały sprzedane w 1850 r. i później przerodziły się w łyżwy na stałe przytwierdzone do butów. Tradycyjne buty łyżwiarskie są wykonane ze specjalnej skóry i zawiązywane. Do celów rekreacyjnych coraz częściej wykorzystywane są buty plastikowe, zapinane na specjalne klamry.

Dnia 12 grudnia 2015 roku gimnazjaliści mieli możliwość wyjazdu na lodowisko pod opieką: Joanny Tułacz - Dzikowskiej, Roberta Kurzajczyka, Ewy Katarzyniak, Romana Jaskulskiego oraz Moniki Wojtkowiak. Uczniowie, po wypożyczeniu łyżew, mogli spędzić na lodowisku 2 godziny stosując do tego różnych technik jeżdżenia na łyżwach: w pionie, w poziomie lub siedząc na ławce. Po atrakcjach na lodowisku uczniowie uzupełnili straconą energię wybierając się do pobliskiej restauracji. Młodzież uważa sobotni, grudniowy wyjazd na łyżwy za udany i proszą o powtórkę z rozrywki.

Martyna Drużbiak

Ły1210019 Ły1210020