Dzień Patrona

1504-0272W dniu 30 kwietnia 2015 roku odbyło się w naszej szkole Święto Patrona – Tadeusza Kościuszki, a jednocześnie finał projektu poświęconego jego postaci oraz obchodom świąt 1,2 i 3 maja.

Autorkami i koordynatorkami projektu były pani Agnieszka Sitko i pani Barbara Górska-Giczewska. W miesiącu kwietniu wszystkie  klasy zmagały się z kilkoma zadaniami, których efekt został zaprezentowany podczas szkolnego święta.

I tak w klasach pojawiły się gazetki tematyczne poświęcone postaci patrona szkoły i powstania kościuszkowskiego. Uczniowie doskonalili także współpracę na poziomach klas, bo jedno z zadań zostało przygotowane jako wspólna praca wszystkich klas pierwszych, drugich i klas trzecich. I tak najmłodsi gimnazjaliści mieli przygotować prezentację multimedialną na temat święta 1 maja, klasy drugie – na temat 2 maja, a najstarsi, czyli uczniowie klas trzecich – prezentację na temat święta 3 maja. Wszystkie prace zostały zaprezentowane na forum całej społeczności uczniowskiej. W tym wyjątkowym dniu wszystkie klasy zmagały się dodatkowo z życiorysem Tadeusza Kościuszki, w którym zabrakło pewnych wiadomości. Należało je odnaleźć, a uzupełniony tekst odczytać podczas szkolnego spotkania na sali gimnastycznej.

W tym wyjątkowym dniu nie zabrakło także podniosłych momentów, odwołujących się do naszej historii i do uczuć patriotycznych – grupa teatralna przedstawiła montaż słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem pani Doroty Chabelskiej-Kubat, pani Ewy Katarzyniak i pani Izabeli Woszczek.

Na koniec odbyła się kolejna już w naszej szkole debata oksfordzka. Grupa młodych i bardzo zdolnych historyków (uczniowie klas pierwszych) stoczyli prawdziwą walkę na argumenty. Starali się przekanać publiczność do swoich racji, a pytanie kluczowe debaty brzmiało: „Konstytucja 3 maja – porażka czy sukces polskiej racji stanu?” Głosowanie udowodniło, że duch patriotyzmu w naszej szkolnej społeczności jest bardzo silny i zdecydowana większość okrzyknęła konstytucję wielkim sukcesem.

Fotorelacja w Galerii