Warsztaty w ramach akcji „Prawa dziecka w praktyce”

1501-0093W dniu 21 stycznia w naszej szkole doszło do bardzo ciekawego spotkania. Było ono wynikiem dotychczasowej aktywności naszej szkoły w ramach współpracy z UNICEF-em.

Najbardziej zaangażowane placówki mogły wziąć udział w warsztatach prawniczych. Uczestnikami tego spotkania  byli przedstawiciele klas II i III. Zajęcia poprowadził adwokat Wojciech Wiza, Wiceprezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Prawników Polskich.

Na początku zostaliśmy zapoznani z programem zajęć. Po krótkim wstępie uczniowie rozpoczęli pracę od podzielenia się na trzy grupy ośmioosobowe. Każda z grup otrzymała różne casusy (przypadki) i do nich pytania. Po paru minutach wspólnej pracy w grupach na forum przedstawialiśmy wnioski, spostrzeżenia, własne pomysły na rozwiązanie danej sprawy. Następnie rozpoczęliśmy analizę przygotowanych fragmentów kodeksów i przepisów dotyczących badanej kwestii. Wspólnie z prowadzącym omówiliśmy każdy przypadek, biorąc pod uwagę obowiązujące prawo. Pan adwokat chwalił wszystkich uczestników, powiedział „że nasza wiedza na temat prawa, jego świadomość jest porażająca”. Na koniec zgłosili się ochotnicy do odegrania jednej z podanych scenek. Prowadzący odpowiadał na wszystkie pytania, dał nam dużo praktycznych wskazówek. Wszyscy dobrze się bawili, miło spędzili czas. Każdy z tych zajęć wyszedł zadowolony a także nabył nową wiedzę na temat prawa, które jak zauważyliśmy może być ciekawe, a jednocześnie bardzo potrzebne w życiu codziennym.

Wiktoria Spychała

Fotorelacja w Galerii