Wolność, kocham i rozumiem

1411-0187 pan-wyc11 listopada to data ważna w kalendarzu każdego Polaka, bowiem tego dnia obchodzimy nasze najważniejsze państwowe święto – rocznicę odzyskania przez Polskę w roku 1918 niepodległości po 123 latach niewoli.

Obchody święta w naszej szkole odbyły się 12 listopada 2014r. Organizatorki spotkania, pani Ewa Katarzyniak i pani Izabela Woszczek, postanowiły przygotować akademię pt. Wolność, kocham i rozumiem. Pomysł na obchody Narodowego Święta był odpowiedzią na apel prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej, Bronisława Komorowskiego, który w swoim liście do uczniów i nauczycieli napisał:

Drodzy Uczniowie!

Urodziliście się już w wolnym kraju. Chciałbym, abyście obchodząc 11 listopada Narodowe Święto Niepodległości poczuli, że jest ono Waszym świętem. Byście ciesząc się z wolności, która dla Was jest czymś naturalnym, przywołali emocje tych, którzy wywalczyli dla Polski niepodległość.

Wolność, którą mamy na co dzień, trzeba szanować i pielęgnować. Jest ona naszą wspólną sprawą i naszym wspólnym zadaniem. Korzystać z wolności to rozumieć jej wartość, jej cenę i szanować tych, którzy umieli poświęcić dla niej wszystko.

Po pierwszym dzwonku wszyscy uczniowie wraz z nauczycielami w odświętnych strojach z kokardą narodową na lewej piersi, udali się na salę gimnastyczną, gdzie mieli możliwość obejrzenia montażu słowno – muzycznego ukazującego drogę Polaków do odzyskania niepodległości. W rolę Wolności wcieliła się Monika Jabłońska, a walczącymi Polakami byli: Paulina Drobnik, Aleksandra Karkoszka, Anna Maślak, Natalia Juszczak, Aleksandra Małoń, Laura Skrobańska i Mariusz Krążyński. Akademię poprowadziła Wiktoria Spychała w towarzystwie dwóch narratorów – Dawida Bilskiego i Witolda Harendarza.

Przypowieść o Wolności, opowiedziana przez uczniów koła teatralnego, przeplatana była współczesnymi piosenkami nawiązującymi do dwóch słów przewodnich przedstawienia – niepodległość i wolność. W trakcie śpiewu piosenki „Kocham wolność” zespołu Chłopcy z Placu Broni chórzystki z zespołu Bel canto refren nie tylko zaśpiewały, ale także przedstawiły w języku migowym. Natomiast w trakcie wykonywania piosenki tego samego zespołu pt. „Niepodległość” została wyświetlona, nagrodzona przez jury w składzie: dyrektor szkoły, pani Dorota Maślak, pedagog szkolny, pani Renata Tułacz oraz nauczyciele: Izabela Woszczek, Ewa Tęsiorowska i Roman Jaskulski, prezentacja multimedialna wykonana przez uczniów klasy I a, ukazująca wydarzenia opisane w balladzie.

Po uroczystościach uczniowie udali się do klas na zajęcia, a członkowie Szkolnego Wolontariatu „Płomyki nadziei” wraz z opiekunami: Barbarą Górską – Giczewską, Ewą Katarzyniak i Joanną Tułacz – Dzikowską udali się na spotkanie organizacyjne związane z przebiegiem IX Powiatowego Festiwalu Pieśni Legionowej i Historycznej pod patronatem Starostwa Powiatu Kaliskiego oraz Wójta Gminy Godziesze Wielkie – relacja i fotorelacja w sprawozdaniu pt. „Tu wszędzie jest moja Ojczyzna”.

Natalia Szmaj

Fotorelacja w Galerii