Co to jest "Orli Staw"

P10806537 października uczestniczyliśmy w zajęciach w Zakładzie Unieszkodliwiania Odpadów Komunalnych „Orli Staw”. Na ścieżce edukacyjnej dowiedzieliśmy się jak racjonalnie gospodarować  odpadami komunalnymi.

Zaciekawiło nas laboratorium energii odnawialnej składające się z turbiny wiatrowej oraz panelu słonecznego. Ciekawym elementem wystawy jest również makieta przestrzenna składowiska. W trakcie zwiedzania zakładu najwięcej emocji – niewątpliwie ze względu na bardzo intensywną woń - wzbudził pobyt w hali sortowania odpadów oraz w kompostowni, skąd - z zatkanymi już nosami, udaliśmy się do kwatery deponowania odpadów, zaglądając przy okazji do zbiornika na odcieki.

Następnie przeszliśmy do segmentów przeróbki odpadów budowlanych oraz wielkogabarytowych, mijając place dojrzewania i doczyszczania kompostu. Ostatnim etapem wycieczki był magazyn odpadów niebezpiecznych, do których należą m. in. lekarstwa, termometry rtęciowe, baterie, pojemniki po aerozolach, farby, lakiery, rozpuszczalniki, oleje samochodowe i wiele innych. Dowiedzieliśmy się, iż tego rodzaju odpady w ogóle nie powinny trafić na śmietnik, lecz do firm, które zajmują się ich unieszkodliwianiem i bezpiecznym składowaniem.

Lekcje w terenie są ciekawe i uczą nas jak powinniśmy postępować, aby stać się przyjacielem natury, a nie jej wrogiem.

Dziękujemy panu Piotrowi Szyszkiewiczowi za wyczerpujące odpowiedzi na nasze, nie raz dziwne pytania.

P1080661P1080658P1080656

fot. Monika Wojtkowiak