Narodowe Czytanie

2014-nar czyt6 września odbędzie się trzecia edycja akcji Narodowe Czytanie, zainicjowanej przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego. W tym roku odczytywane będą fragmenty Trylogii Henryka Sienkiewicza.

W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw (z przemówienia Prezydenta RP).

Trylogia zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze. Dlatego Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć przygody bohaterów Sienkiewiczowskich powieści.

Plan akcji Narodowe Czytanie w naszej szkole

10:00 – powitanie zebranych na Narodowym Czytaniu Trylogii Henryka Sienkiewicza
10:10 – wykład poświęcony twórczości Polskiego Noblisty - Henryka Sienkiewicza
10:30 – czytanie fragmentów Sienkiewiczowskich powieści przez zaproszonych gości