Czytaliśmy Sienkiewicza

Już po raz piąty 3 września 2016r. odbyła się ogólnopolska akcja Narodowe Czytanie, która po raz pierwszy zorganizowana została przez Prezydenta RP w 2012 roku.

Została ona wówczas zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. Celem tego przedsięwzięcia jest popularyzacja czytelnictwa, zwrócenie uwagi na bogactwo polskiej literatury, potrzebę dbałości o polszczyznę oraz wzmocnienie poczucia wspólnej tożsamości.

Także i w tym roku nauczyciele oraz uczniowie naszej szkoły włączyli się w ogólnopolską akcję Narodowego Czytania objętą patronatem Pary Prezydenckiej. W naszej szkole impreza odbyła się 5 września 2016 roku, w nieco zmienionej niż w poprzednich latach formie. Tym razem wspólne czytanie „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza miało miejsce w trakcie przerw szkolnych oraz w salach lekcyjnych na lekcjach języka polskiego. Uczennice klasy 3 c gimnazjum, Martyna i Natalia, w ramach uczniowskiego projektu, przygotowały prezentacje multimedialne ukazujące sylwetkę pisarza oraz jego twórczość, które zostały zaprezentowane w trakcie apelu. Wydarzeniu towarzyszyła wystawa ukazującą symbolikę krzyża.

Należy wspomnieć, iż „Quo vadis” to powieść historyczna Henryka Sienkiewicza, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury, jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy. Dzieło zostało opublikowane w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Narodowe Czytanie koordynowali: pani Ewa Katarzyniak i pani Dorota Kubat, nauczycielki języka polskiego oraz  pani Beata Rogala – nauczycielka biblioteki.

Martyna Janaś i Natalia Juszczak