logo bipma

Uroczystość rozpoczęcia roku szkolnego

Powiedzenie mówi, że „To co dobre -  szybko się kończy”. Tak też szybko minęły nam wszystkim wakacje. Ale z drugiej strony, kiedy kończy się rok szkolny, także zastanawiamy się jak ten czas szybko minął.

Kiedy zatem na kartce z kalendarza pojawił się 1 września 2016 roku – uczniowie stawili się licznie w murach naszej szkoły. Spotkanie inaugurujace nowy rok szkolny odbyło się w szkolnej sali gimnastycznej w asyście szkolnego pocztu sztandarowego. Uczniów i rodziców przywitała, w imieniu całego grona pedagogicznego,  Pani Dyrektor Dorota Maślak. Przedstawiła nowych nauczycieli, zapoznała z treścią misji naszej szkoły, przypomniała główne zasady bezpieczeństwa, szczególnie w drodze do i ze szkoły, życzyła wszystkim powodzenia. Nie zabrakło także wątków historycznych. Rada SU przypomniała o tragicznych wydarzeniach 1 września 1939 roku w poniższych słowach:

1 września 1939 r. o godzinie 4.48 pancernik Schleswig-Holstein otworzył ogień do Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte. W tym samym czasie Niemcy zaatakowali też Pocztę Polską w Wolnym Mieście Gdańsku, zbombardowali gdyński port na Oksywiu, Puck, Hel i Wieluń. W ciągu następnych godzin ciężkie walki wybuchły na Pomorzu, północnym Mazowszu, Wielkopolsce, Górnym Śląsku i w Małopolsce. 7 września Wehrmacht stanął pod Warszawą, którą niszczyły naloty.Rozpoczęła się II wojna światowa - najbardziej traumatyczne wydarzenie polskiej historii w XX w.

Dziś mija 77 rocznica tych wydarzeń, wydarzeń, które zmieniły oblicze nie tylko naszego państwa, ale całego świata.Przenieśmy się na chwilę do dnia 1 września 1939r.

Godzina 4.40 – Atak na Wieluń – hitlerowscy lotnicy znęcali się blisko 10 godzin nad polskim miastem, które nie miało żadnego znaczenia militarnego. „Nieprzyjaciela nie zaobserwowaliśmy” – odnotował w dzienniku niemiecki dowódca, gdy jego samoloty zmieniły już Wieluń w gruzy.

Godzina 4.48 – atak niemieckiego pancernika Schlezwik-Holstein na polską składnicę wojskową na Westerplatte . To jedno z pierwszych wydarzeń rozpoczynających II wojnę światową. Polskie oddziały bohatersko broniły placówki przed atakami wroga z morza, lądu i powietrza – do 7 września 1939r.

Godzina 5.00 – zaczyna się obrona Poczty Polskiej w Gdańsku, którą dowodzi Konrad Guderski. Polacy poddają się dopiero wieczorem, po 14 godzinach walki, kiedy budynek poczty zostaje podpalony. Miesiąc później zostaną rozstrzelani.

Ok. 5-tej rano – zaczyna się bitwa nad Osą. Grudziądz był bardzo ważnym ośrodkiem wojskowym, znajdowały się w nim 4 szkoły wojskowe. Miasto zostało najpierw ostrzelane zza niemieckiej granicy przez artylerię dalekosiężną, a następnie bezpośrednio zaatakowane przez niemiecką Grupę Armii Północ. Bitwa potrwa do 3 września i zablokuje Niemcom możliwość opanowania wschodniego brzegu Wisły.

Godzina 10-ta – rozpoczyna się bitwa nad Mokrą i bitwa pod Mławą.

Luftwaffe przeprowadza naloty na wiele polskich miast. W całym kraju na skutek nalotów ginie tego dnia kilka tysięcy cywilów, w tym kobiety i dzieci. W godzinach rannych prezydent Ignacy Mościcki wprowadził stan wojny w całej Polsce.

To tylko kilka kluczowych momentów tego tragicznego w skutkach dnia,  które miały miejsce 77 lat temu. Nasze pokolenie dziś ma ten ogromny przywilej, że żyje w wolnym kraju, a słowo wojna jest nam bezpośrednio obce, choć świat nadal zmaga się z konfliktami zbrojnymi. Dlatego na nas spoczywa obowiązek pamięci i szacunku wobec tych wydarzeń. 1 września nam uczniom kojarzy się jednoznacznie – początek roku szkolnego, ale miejmy także, a może przede wszystkim w pamięci wydarzenia 1 września 1939 roku.

Na koniec uczniowie rozeszli się do klas na krótkie spotkanie z wychowawcami, po których można było jeszcze wykorzystać ostatnie chwile wakacyjnej beztroski. Tym bardziej, że pogoda temu sprzyjała…

Nasza galeria

Copyright © 2013 Zespół Szkół Nr 2 w Godzieszach Wielkich 
Kopiowanie, przedruk i umieszczanie na innych stronach w Internecie w części lub całości artykułów i zdjęć
tylko za pisemną zgodą administratora strony, autorów i twórców fotografii.

 icon-top-strony