Sienkiewicz łączy pokolenia

P1210319Henryk Sienkiewicz jest jednym z najbardziej znanych polskich pisarzy.

Do jego najważniejszych dzieł polskiego laureata Literackiej Nagrody Nobla należą: Trylogia (Ogniem i mieczem,  Potop, Pan Wołodyjowski) opowiadająca o historii Polski w latach 1647-73, lektura szkolna Krzyżacy, których głównym tematem jest wojna polsko-krzyżacka 1409-1411 oraz Quo vadis, książka ukazująca życie chrześcijan w czasach cesarza Nerona.

Te właśnie utwory uczniowie godzieskiego gimnazjum przeczytali na spotkaniu z emerytami 6 maja 2016 r. w kaliskim Domu Kombatanta. Pomysł wspólnego czytania wysunęły panie: Ewa Katarzyniak i Beata Rogala w ramach Piątkowego czytania. Z okazji Roku Henryka Sienkiewicza nauczycielki przygotowały projekt edukacyjno wychowawczy Rok Sienkiewicza w naszej szkole. Jednym z działań było zorganizowanie akcji czytelniczej Młodzi czytają seniorom. Piątkowe spotkanie zostało poprowadzone przez Martynę Drużbiak (IIc) i Aleksandrę Małoń (IIb) oraz innych uczniów uczęszczających na wieczory czytelnicze. Młodzi miłośnicy czytania przedstawili życiorys pisarza, omówili jego twórczość oraz wcielili się w postacie z powieści historycznych. Po występach wszyscy zostali zaproszeni na poczęstunek przygotowany przez pracowników Domu Kombatanta. W trakcie wspólnych rozmów przy herbacie i ciastku, młodzi dyskutowali z emerytami na temat dzieł Sienkiewicza, oglądali fragmenty filmów oraz wysłuchali ścieżki dźwiękowej z filmu Ogniem i mieczem. Na spotkaniu panowała bardzo miła atmosfera, wszystkim spodobała się inicjatywa godzieskich nauczycieli i uczniów. Podopieczni z kaliskiego Domu Kombatanta mają nadzieję na kolejne wspólne czytanie.

Maciej Szczepaniak